Az egyes szociális ellátások helyi szabályai | Fehérgyarmat Város Önkormányzata Képviselő - Testületének 2/2015(II.23.) önkormányzati rendelete

FEHÉRGYARMAT VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 2/2015(II.23.) önkormányzati rendelete
Az egyes szociális ellátások helyi szabályairól
 
Fehérgyarmat Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) és (3) bekezdésében, 45. §-ában, 48. § (4) bekezdésében és a 132. § (4) bekezdésének g) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 14/2014.(X.27.) önkormányzati rendelet(továbbiakban: SZMSZ) 1. melléklete I/3. pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Intézményfelügyeleti, Szociális, Közművelődési és Sport Bizottság, Pénzügyi Bizottság és az  SZMSZ 1. melléklete III.1.a. pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Ügyrendi Bizottság véleményének figyelembe vételével – a következőket rendeli el:
 

Általános Rendelkezések

1. Hatásköri szabályok

1. §

A Képviselő- testület a jelen rendeletben szabályozott ellátásokkal kapcsolatos, e rendeletben megállapított hatásköreinek gyakorlását a polgármesterre ruházza át.

2. Pénzbeli és természetbeni helyi szociális ellátások formái

2. §

(1) A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására pénzbeli illetve természetbeni helyi szociális ellátás nyújtható.

(2) Az Önkormányzat a szociálisan rászoruló személyek, családok részére települési támogatást biztosít az e rendeletében meghatározott feltételek szerint.

(3) Szociális rászorultság esetén a jogosult számára az e rendeletben meghatározott feltételek szerint az alábbi települési támogatás állapítható meg:

a) lakhatási támogatás,

b) gyógyszertámogatás,

c) temetési támogatás,

d) iskolakezdési támogatás,

e) rendkívüli települési támogatás,

f) személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás térítési díj támogatás,

g) adósságrendezési támogatás.

(4) Az Önkormányzat az elhunyt személy eltemettetésére kötelezett szociálisan rászoruló hozzátartozójának a köztemetési költség részbeni vagy teljes mértékbeli megtérítése alól mentesítést adhat.

(5) A lakhatási támogatás, a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás térítési díj támogatás és az adósságrendezési támogatás kizárólag természetben, a temetési támogatás, gyógyszertámogatás és az iskolakezdési támogatás kizárólag pénzbeli formában, a rendkívüli települési támogatás pénzbeli és természetbeni formában is nyújtható

(6) A lakhatási támogatás, a rendszeres gyógyszertámogatás és a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás térítési díjtámogatás rendszeres ellátás.

3. Eljárási Rendelkezések

3. §

(1) Az e rendeletben szabályozott ellátások megállapítása kérelemre illetve hivatalból történik, amelyet az e célra rendszeresített - az egyes ellátásoknál külön megjelölt – és a rendelet mellékletét képező formanyomtatványok kell előterjeszteni. A kérelemhez csatolni kell a formanyomtatványban felsorolt – az egyes ellátásokra való jogosultság megállapításához szükséges – mellékleteket, valamint a jövedelemtől függő szociális ellátások esetében a jövedelem típusának megfelelő igazolást vagy annak fénymásolatát az alábbiak szerint:

a) a havonta rendszeresen mérhető jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap nettó átlagkeresetéről szóló munkáltatói igazolást,

b) álláskeresési ill. társadalombiztosítási ellátás esetén a folyósított ellátást igazoló postai szelvényt, bankszámla kivonatot, vagy ha ebből a havi ellátás összege nem állapítható meg, hatósági bizonyítványt vagy a megállapító határozat másolatát,

c) egyéni vállalkozó esetén az illetékes állami adóhatóság igazolását a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év személyi jövedelemadó alapjáról,

d) egyéb jövedelem esetén a kérelmező büntetőjogi felelőssége mellett tett nyilatkozatát a havi átlagos nettó jövedelemről.

(2) A kérelmet postai úton a Fehérgyarmati Polgármesteri Hivatal 4900, Fehérgyarmat, Kiss E. u. 2. (a továbbiakban: Hivatal) postacímére címezve vagy személyesen a Hivatal Hatósági Irodájának lehet benyújtani.

(3) A kérelem benyújtására az ellátás igénylője, annak törvényes képviselője vagy meghatalmazottja jogosult.

(4) A kérelmezőt a lakhatási támogatás, a rendszeres gyógyszertámogatás, a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás térítési díj támogatás és adósságrendezési támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától illeti meg.

 

(5) A lakhatási támogatás, a rendszeres gyógyszertámogatás és a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás térítési díj támogatás egy évre kerül megállapításra.

(6) Rendszeres ellátás iránti kérelmet legkorábban az adott ellátásra való jogosultság időtartamának lejárta előtt egy hónappal lehet benyújtani.

(7) A kérelemben foglaltak ellenőrzése céljából a Hivatal ügyintézője környezettanulmányt készíthet a kérelmező háztartásában.

(8) A rendszeres ellátásokat utólag, minden hónap 5. napjáig, az eseti ellátásokat a megállapítást követő 15 napon belül kell folyósítani.

(9) A pénzbeli és természetbeni ellátások folyósítása a 4. § (8) bekezdésében foglaltak kivételével utalással történik a jogosult, a törvényes képviselője, a közüzemi szolgáltató vagy a szociális szolgáltató részére. Az ellátás pénztárból történő kifizetését a polgármester engedélyezheti.

 

4. §

(1) A rendszeres ellátásra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha

a) a jogosultság feltételei már nem állnak fenn vagy jogosultságot kizáró körülmény következett be,

b) a jogosult kéri,

c) a jogosult meghalt,

d) az e rendeletben meghatározott egyéb okból.

(2) A (10) bekezdés szerinti megszüntetés időpontja a megszüntetésre okot adó körülmény bekövetkezése hónapjának utolsó napja.

(3) A jogosult által lakott lakáshoz kapcsolódó rendszeres ellátásra való jogosultságot a - (10) bekezdés szerinti eseteken kívül – meg kell szüntetni abban az esetben is, ha a jogosult a támogatással érintett lakásból elköltözött.

(4) A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.), a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Kormány Rendelet és az e rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy e jogszabályok megsértésével nyújtott ellátásra való jogosultságot meg kell szüntetni, továbbá az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevőt kötelezni kell

a) a pénzbeli ellátás visszafizetésére,

b) természetben nyújtott ellátás esetén a pénzegyenérték megtérítésére,

c) a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás esetében az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére.

(5) Ha a rendszeres ellátásra való jogosultság az (4) bekezdés alapján szűnt meg, a jogosultság megszüntetésétől számított egy évig nem jogosult a megszüntetettel azonos típusú rendszeres ellátásra.

(6) A lakáshoz kapcsolódó rendszeres ellátások vonatkozásában az (5) bekezdés szerinti korlátozás kiterjed a lakásban élő valamennyi személyre.

(7) Az e rendeletben nem szabályozott fogalmak, kérdések a magasabb szintű szociális jogszabályok rendelkezései az irányadóak.

(8) A véglegessé vált rendkívüli települési támogatást, az iskolakezdési támogatást és az eseti gyógyszertámogatást a jogosult a Hivatal pénztárában veheti át.

 

4. Lakhatási támogatás

5. §

(1) Lakhatási támogatásra jogosult az a szociálisan rászoruló személy, aki a háztartásuk tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásait viseli.

(2) A lakhatási támogatás a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, valamint a szemétszállítás díjához nyújtható.

(3) A lakhatási támogatást elsősorban természetbeni szociális ellátás formájában, és a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti. Azon személy esetében, akinél előrefizetős gáz- vagy áramfogyasztást mérő készülék működik, a lakhatási támogatást természetben, a készülék működtetését lehetővé tévő formában kell nyújtani.

(4) Lakhatási támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 270%-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(5) Az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem megegyezik a háztartás összjövedelmének és a fogyasztási egységek összegének hányadosával.

(6) Fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetet kifejező arányszáma, ahol

a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0,

b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma 0,9,

c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma 0,8,

d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8,

e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként 0,7.

(7) Ha a háztartás

a) (6) bekezdés a)–c) pontja szerinti tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül, vagy

b) (6) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak,

a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(8) Ha a háztartásban gyermekét egyedülállóként nevelő szülő – ideértve a gyámot és a nevelőszülőt – él, a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(9) A lakhatási támogatás esetében a lakásfenntartás elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata. Az egy négyzetméterre jutó elismert havi költség összege 450 forint.

(10) A lakhatási támogatás esetében elismert nettó lakásnagyság

a) ha a háztartásban egy személy lakik 35 nm,

b) ha a háztartásban két személy lakik 45 nm,

c) ha a háztartásban három személy lakik 55 nm,

d) ha a háztartásban négy személy lakik 65 nm,

e) ha négy személynél több lakik a háztartásban, a d) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 nm,

de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.

(11) A lakhatási támogatás egy hónapra jutó összege

a) a lakásfenntartás elismert havi költségének 30%-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50%-át,

b) a lakásfenntartás elismert havi költségének és a támogatás mértékének (a továbbiakban: TM) szorzata, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem aza)pont szerinti mértéket meghaladja,

de nem lehet kevesebb, mint 2500 forint és legfeljebb 6000 forint azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.

(12) A (11) bekezdésb)pontja szerinti TM kiszámítása a következő módon történik:

TM = 0,32 –

J– 0,5 NYM

´ 0,15

 

NYM

ahol a J a jogosult háztartásában egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelmet, az NYM pedig az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét jelöli. A TM-et századra kerekítve kell meghatározni.

 

6. §

(1) Lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit, amennyiben külön fogyasztó mérőórával rendelkeznek.

(3) Lakhatási támogatás megállapítása iránti kérelmet az 1. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

 

5. Gyógyszertámogatás

7. §

(1) Rendszeres gyógyszertámogatásra jogosult az a személy, akinek az esetében vényköteles havi rendszeres gyógyító ellátás költsége (a továbbiakban: gyógyszerköltség)

a) a 6000,- forintot meghaladja és

b) a családjában az egy főre eső jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 220 %-át, egyedül élő esetén a 270%-át és

c) közgyógyellátási igazolványra nem jogosult és

a kérelmezőnek és családjának vagyona nincs.

(1b) Eseti gyógyszertámogatásra jogosult az a személy, akinek a társadalombiztosítási által támogatott ortopéd cipők és tartozékaik, valamint hallásjavító eszközök gyógyászati segédeszközre van szüksége és a családjában az egy főre eső havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át nem haladja meg, továbbá közgyógyellátási igazolványra nem jogosult és a kérelmezőnek és családjának nincs vagyona.

 

(2) Amennyiben a rendszeres gyógyszertámogatásra jogosult ezen időtartam alatt jogosultságot szerez közgyógyellátásra, a részére megállapított gyógyszertámogatást meg kell szüntetni.

(3) A gyógyszertámogatás megállapítása iránti kérelmet a 2. melléklet szerinti formanyomtatványom kell benyújtani.

(3a) A gyógyszertámogatás iránti kérelemhez csatolni kell a közgyógyellátásra való jogosultság megállapítására illetve elutasítására vonatkozó határozat másolatát, továbbá az eseti gyógyszer támogatási kérelemhez a gyógyászati segédeszköz használatára vonatkozó szakorvosi javaslatot.

(4) A gyógyszerköltséget a 3. melléklet szerinti formanyomtatványon a kérelmező háziorvosa igazolja.

(5) Az (3) bekezdés szerinti háziorvosi igazoláson kizárólag a kérelmező személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges rendszeres gyógyszerköltséget lehet feltüntetni.

(6) A rendszeres gyógyszertámogatás összege 6.000,- Forint, az eseti gyógyszertámogatás összege a gyógyászati segédeszköz igazolt költsége, de maximum naptári évente 50.000,- Forint.

(7) A fennálló gyógyszertámogatásra való jogosultsági időszak utolsó napján vagy az új kérelem benyújtásának napjával a jogosult köteles a saját nevére kiállított és a háziorvosi igazolásban meghatározott gyógyszerekről illetve a szakorvos által javasolt gyógyászati segédeszközről szóló számlával igazolni a támogatás összegének felhasználását.

 

6. Temetési támogatás

8. §

(1) Temetési támogatásra jogosult az a személy

a) aki meghalt – a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szerinti – hozzátartozója eltemettetéséről gondoskodott és

b) családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 260 %-át, egyedülálló esetében a 360 %-át.

(2) Nem jogosult temetési támogatásra, aki az eltemettetésről – ellenszolgáltatás fejében – szerződésben vállalt kötelezettséget.

(3) A temetési támogatás iránti kérelemhez csatolni kell az eltemettetésre kötelezett hozzátartozó nevére kiállított temetési költségről szóló számlát.

(4) A temetési támogatás összege 25.000,-Ft.

(5) A temetési támogatás iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított 90 napos, jogvesztő határidőn belül kell benyújtani a 4. melléklet szerinti formanyomtatványon.

 

7. Iskolakezdési támogatás

9. §

(1) Iskolakezdési támogatásra jogosult

a) a nappali oktatás rendje szerint középfokú tanulmányokat folytató diák, valamint

b) a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató 25. életévet be nem töltött és az Önkormányzatunktól Bursa Hungarica ösztöndíjban nem részesülő hallgató,

aki ingyenes tankönyv ellátásban nem részesült, és családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át.

(2) Az iskolakezdési támogatás iránti kérelmet az 5. melléklet szerinti formanyomtatványon minden év szeptember 1. és szeptember 30. napja között lehet benyújtani.

(3) A kérelemhez mellékelni kell:

a) a köznevelési intézmény által kiállított iskola látogatási igazolást arról, hogy a kérelmező ingyenes tankönyv ellátásban nem részesült,

b) a felsőfokú oktatási intézményben tanulmányokat folytatónak a hallgatói jogviszony igazolást,

c) a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem típusának megfelelő igazolást.

(4) A támogatás összege az önkormányzat éves költségvetési rendeletében kerül meghatározásra.

 

8. Rendkívüli települési támogatás

10. §

(1) Rendkívüli települési támogatásra jogosult az a személy

a) aki létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd és önmaga illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni vagy

b) alkalmanként jelentkező többletkiadások, így különösen betegséghez, elemi kár elhárításához, a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához, a gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások miatt anyagi segítségre szorulnak vagy

c) a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak.

(2) Rendkívüli települési támogatásra jogosult az a személy

a) akinek családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 170 %-át, egyedül élő esetén 220 %-át,

b) aki krónikus betegség miatt bekövetkezett gyógyintézeti kezelésben részesült, illetve aki tartós betegségére tekintettel gyógykezelésben részesül és a családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 270 %-át, egyedül élő esetén 320 %-át.

 

(3) A rendkívüli települési támogatás összege legfeljebb a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összege.

(4) Amennyiben a rendkívüli települési támogatás kiskorú gyermekre tekintettel kerül megállapításra, úgy annak összegét gyermekenként is meg lehet állapítani.

(5) A rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelmet a 6. melléklet szerinti formanyomtatványom kell benyújtani.

 

9. Köztemetés

11. §

(1) A köztemetés költségének megtérítése csökkenthető, ha a kötelezett családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 170 %-át, egyedül élő esetén 220 %-át.

(2) A csökkentés mértéke a fizetési kötelezettség 10 - 50 %-a és a fennmaradó részösszegre részletfizetés engedélyezhető, melynek időtartama nem haladhatja meg a 6 hónapot.

(3) A köztemetés költségének megtérítése alól teljes mértékben mentesíthető az a kötelezett, akinek a családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 120 %-át, egyedül élő esetén 170 %-át.

(4) A köztemetés megállapítása iránti kérelmet a 7. melléklet szerinti formanyomtatványom kell benyújtani.

 

10. Személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás térítési díj támogatása

12. §

(1) Az ellátást igénybevevő kérelmére a személyi térítési díjhoz - az ápolást- gondozást nyújtó, és átmeneti elhelyezést nyújtó intézményi ellátás kivételével – a kérelmező és családja jövedelmi helyzetére tekintettel támogatást állapít meg.

(2) A támogatás mértéke a térítési díj 50 %-a, ha az ellátást igénylő családjában az egy főre eső havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 270 %-át, egyedül élő esetén 320 %- át nem haladja meg.

(3) Az étkeztetésnél a támogatás mértéke a térítési díj 50 %-a, ha az ellátást igénylő családjában az egy főre eső havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át nem haladja meg.

(4) A megállapított támogatást az intézmény által kiállított számla alapján az Önkormányzat fizeti meg.

(5) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás térítési díj támogatás megállapítása iránti kérelmet a 8. melléklet szerinti formanyomtatványom kell benyújtani.

 

11. Adósságrendezési támogatás

12/A. §

(1) A polgármester a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó, szociálisan rászorult személy részére adósságrendezési támogatást állapít meg.

(2) Az adósságrendezési támogatás megállapítása iránti kérelmet a 9. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

 

12/B. §

(1) Adósságrendezési támogatásra jogosult az a személy vagy háztartás akinek:

a) az adóssága együttesen meghaladja az 50.000.-Ft-ot, de nem haladja meg a 300.000.-Ft-ot, és

b) az adósságrendezési támogatásba bevont adósságtípusok valamelyikénél fennálló tartozása hat havi, vagy a közüzemi díjtartozás miatt a szolgáltatást kikapcsolták, és

c) háztartásában az egy főre jutó havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 170 %-át, egyedül élő esetén annak 220 %-át nem haladja meg és

d) vállalja az adósság és az adósságrendezési támogatás különbözetének (a továbbiakban: önrész) megfizetését a szolgáltatónak, és

e) az elismert minimális lakásnagyságot és minőséget meg nem haladó lakásban lakik, amely

ea) 1-2 fő esetén legfeljebb 2 és fél lakószobát,

eb) 3 fő esetén legfeljebb 3 lakószobát,

ec) 4 fő esetén legfeljebb 3 és fél lakószobát,

ed) minden további személy esetén fél lakószobával növelt területet,

ee) 3 vagy több gyermeket nevelő család esetében minden egyes további főnél 1 lakószobával növelt területet,

nem haladhatja meg és

f) a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona, és

g) életvitelszerűen az adóssággal terhelt ingatlanban él, és

h) a hitelező közüzemi szolgáltató az adóst részletfizetési kedvezményben nem részesíti.

(2) Adósságcsökkentési támogatásba bevont adósságtípusok:

a) áramdíjtartozás,

b) vezetékes gázdíj tartozás

c) víz- és csatornahasználati díjtartozás,

d) szemétszállítási díjtartozás.

(3) Az adósságrendezésbe bevonható adósság legmagasabb összege 300.000.- forint.

(4) Az adósságrendezési támogatás összege megegyezik az adósság – egy összegben illetve részletekben történő fizetés esetén a havi részlet - 50 %-val.

(5) Az adós az önrészt a nyilatkozatától függően egy összegben vagy részletekben havonta, de legfeljebb 12 hónap alatt köteles megfizetni a követelés jogosultjának. Amennyiben az adós a fizetési kötelezettségének rajta kívül álló okból átmenetileg nem tud eleget tenni, de reális esély van arra, hogy az adósságkezelés a módosított feltételekkel eredményes lesz kérelmére a részletfizetés egy alkalommal további 6 hónappal meghosszabbítható.

(6) Az adósságrendezési támogatásban részesülő személy vagy háztartásának tagja az adósságcsökkentési vagy adósságrendezési támogatás lezárását követően adósságrendezési támogatásra ismételten csak előre fizetős mérőóra felszerelésének igazolását követően jogosult.

(7) Az adósságrendezési támogatás folyósításának időtartama megegyezik az adós által történő önrész megfizetésének időtartamával. Egy összegben megállapított adósságrendezési támogatás önrészét a megállapító határozat közlését követő két hónapos jogvesztő határidőn belül kell befizetni.

 

12/C. §

(1) Az adós köteles

a) az adósságrendezési támogatás időtartama alatt együttműködni a Hivatal Hatósági Irodájával,

b) az adósságrendezési támogatás időtartama alatt a körülményeiben bekövetkezett minden olyan változást 8 napon belül bejelenteni, amely fizetési képességét, készségét érinti,

c) a részére előírt önrész egy összegű vagy részteljesítések megfizetését igazoló dokumentum másolatát 3 napon belül bemutatni a Hivatal Pénzügyi Irodájának.

 

12/D. §

(1) Az adósságrendezési támogatás iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a háztartás tagjainak jövedelem igazolását, vagy jövedelmére vonatkozó nyilatkozatát,

b) a fogyasztói adatokról tett nyilatkozatot,

c) az adóssággal terhelt lakás alapterületét, a használat jogcímét igazoló okirat másolatát,

d) a hitelező közüzemi szolgáltató részletfizetés iránti kérelmét elutasító vagy ezt megszüntető dokumentum másolatát,

e) a közüzemi szolgáltató által 30 napnál nem régebben kiállított hátralék igazolást az adósság összegéről és keletkezésének időszakáról illetve a közszolgáltatás kikapcsolásának tényéről szóló dokumentumot.

(2) Az éves elszámoló számla meg nem fizetéséből származó hátralék 12 havi elmaradásnak minősül.

(3) Ha az adós az önrész megfizetését egy összegben illetve részletekben vállalta, úgy a megállapított adósságrendezési támogatás - az önrész befizetéséről szóló igazolás adós által történő becsatolását követő 15 napon belül - átutalásra kerül a követelés jogosultjának.

 

12/E. §

(1) Amennyiben az adós a vállalt hátralék önrészének vagy az aktuális lakásfenntartási kiadásokkal kapcsolatos 3 havi fizetési kötelezettségének nem tesz eleget az adósságrendezési támogatást a megállapítás napjával kell megszüntetni.

(2) Ha az adós a tartozását az adósságrendezés időszaka alatt bármikor egy összegben megfizeti, a még fennálló támogatás kifizetését követően a hónap utolsó napjával - valamennyi szolgáltató felé megállapított – az adósságrendezési támogatás megszűnik.

(3) Ha az adósságrendezési támogatásban részesülő személy meghal, vagy lakcíme a támogatás folyósításának időtartama alatt az illetékességet érintően megváltozik, a változás, vagy a haláleset hónapjára járó támogatás teljes összegben folyósításra kerül, de a támogatás további folyósítását meg kell szüntetni.

(4) Az adósságrendezési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek számától.

(5) Ugyanazon személy vagy háztartásának tagja ugyanazon lakcímre

a) az adósságrendezési támogatás lezárásától, vagy a (2) bekezdés szerinti megszűnésétől számított 24 hónapon belül,

b) az adósságrendezési támogatás (1) bekezdés szerinti megszüntetésétől számított 48 hónapon belül

nem részesülhet adósságrendezési támogatásban.

 

12. Szociálpolitikai Kerekasztal

13. §

(1) Az Önkormányzat a helyi szociális ellátórendszer közötti információ nyújtására, a szociális feladatok megvalósításának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérésére Szociálpolitikai Kerekasztalt működtet.

(2) A Szociálpolitikai Kerekasztal tagjai

- Fehérgyarmat Város Polgármestere,

- az Fehérgyarmat Város Önkormányzat Képviselő-testületének Intézményfelügyeleti, Szociális, Közművelődési és Sport Bizottság elnöke,

- a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Fehérgyarmati Járási Hivatal vezetője,

- a Városi Szociális Központ igazgatója,

- az önkormányzat területén működő nem állami fenntartású szociális intézmények vezetői,

- szociális és egészségügyi területen működő civil szervezetek képviselői,

- az önkormányzat területén szociális intézményeket működtető fenntartók képviselői,

(3) A Szociálpolitikai Kerekasztal összehívásáról a polgármester gondoskodik.

(4) A Szociálpolitikai Kerekasztal évente legalább egyszer ülésezik.

(5) A Szociálpolitikai Kerekasztal tagjai közül elnököt választ, ügyrendjét maga alakítja ki.

 

13/A. §

E rendelet alkalmazásában

  1. adós: az a lakás használatára jogosult személy, aki a lakást életvitelszerűen használja, és akinek a kérelem benyújtását megelőzően a rendeletben foglaltak szerinti adóssága áll fenn;
  2. adósság: a kérelem benyújtásakor igazoltan fennálló, a rendelet szerint az adósságrendezési támogatásba bevonható hátraléknak a hitelezők által nyújtott kedvezményekkel illetve a ki- és visszakapcsolási díjjal csökkentett összege;
  3. hátralék: a hitelezők felé az esedékességkor és azt követően sem teljesített fizetési kötelezettség;
  4. hitelező: a közüzemi szolgáltató vagy az önkormányzati tulajdonú bérlakás kezelője, amely felé az adósnak tartozása van,
  5. fél lakószoba: a hasznos alapterülete a 6 négyzetmétert meghaladja, de nem haladja meg a 12 négyzetmétert,
  6. lakószoba: a hasznos alapterülete meghaladja a 12 négyzetmétert, de – a meglévő kialakult állapotot figyelmen kívül hagyva – legfeljebb a 30 négyzetméter. Az ennél nagyobb helyiséget és az osztatlan közös térben elhelyezkedő nappalit, étkezőt és konyhát 2 lakószobaként kell figyelembe venni,
  7. gyógyászati segédeszköz: a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről, forgalmazásáról, javításáról és kölcsönzéséről szóló 14/2007. (III. 14.) EüM rendelet 8. mellékletében szereplő gyógyászati segédeszközök.

 

Átmeneti és Záró Rendelkezések

14. §

(1) Ez a rendelet 2015. március 1-jén lép hatályba.

(2) Hatályát veszti az egyes szociális helyi szabályairól szóló 4/2011. (III. 1.) önkormányzati rendelet, valamint  az adósságkezelési szolgáltatásról szóló 12/2014. (VII. 14.) önkormányzati rendelet.

(3) Nem jogosult lakhatási támogatásra, aki az Szt. szerinti lakásfenntartási támogatásban részesül, valamint nem jogosult gyógyszertámogatásra, aki az Szt. szerinti alanyi illetve normatív jogcímen közgyógyellátásra jogosult.

(4) Az Önkormányzat által 2015. február 28. napját megelőzően megállapított méltányossági ápolási díjra való jogosultságokat 2015. február 28. napján meg kell szüntetni.

(5) Aki 2015-ben az Szt. szerinti normatív lakásfenntartási támogatásra való jogosultság megszűnését követő 30 napon belül lakhatási támogatás megállapítására irányuló kérelmet terjeszt elő, annak a kérelem benyújtásának hónapjától kell a rendszeres ellátást megállapítani.

1. melléklet a 3/2018. (II.26.) Önkormányzati Rendelethez | Kérelem lakhatási támogatás megállapításához

2. melléklet a 3/2018. (II.26.) Önkormányzati Rendelethez | Kérelem gyógyszertámogatás megállapításához

3. melléklet a 2/2015. (II. 23.) önkormányzati rendelethez | Igazolás a biztosított havi receptköteles gyógyszerköltségéről

Honlapunk sütik (cookie-k) segítségével törekszik arra, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt tudja nyújtani Önnek. A weboldal megtekintésével Ön beleegyezik a cookie-k használatába. A cookie-k kezeléséről ide kattintva tájékozódhat: Adatvédelmi nyilatkozat